Διάλεξη Θ. Σταυρινούδη Σάββατο 13.6.2020  17:00-19:00

Διάλεξη Θεόδωρου  Σταυρινούδη  με θέμα:

“Διαχείριση τουριστικών προορισμών σε περιόδους κρίσης. Η περίπτωση του προσφυγικού ζητήματος στα νησιά του Αιγαίου”

το Σάββατο 13.6.2020  17:00-19:00

Ο Δρ. Θεόδωρος Α. Σταυρινούδης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο γνωστικό αντικείμενο της «Διοίκησης των Τουριστικών Επιχειρήσεων» στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Στρατηγική Διοίκηση Τουριστικών Προορισμών και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας» του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Είναι Assistant Editor στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό TOURISMOS. An International Multidisciplinary Refereed Journal of Tourism, ενώ διετέλεσε Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Διευθυντής του Εργαστηρίου Τουριστικών Ερευνών και Μελετών. Έχει συμμετάσχει στη συγγραφή δύο βιβλίων, μιας ερευνητικής μονογραφίας και εννέα συλλογικών τόμων. Άρθρα του έχουν δημοσιευθεί σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές (Tourism Management, Current Issues in Tourism, Journal of Human Resources in Hospitality and Tourism κ.ά.) και έχουν παρουσιαστεί σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια. Διαθέτει πλούσιο ερευνητικό και μελετητικό έργο, είναι κριτής σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, και μέλος σε επιστημονικές και οργανωτικές επιτροπές διεθνών περιοδικών και συνεδρίων.

Η διάλεξη διοργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “Σχεδιασμός Και Διαχείριση Τουριστικών Προορισμών”, με πρωτοβουλία της διδάσκουσας του μαθήματος κας Έφης Σαραντάκου, Επίκουρης Καθηγήτριας.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑΥΡΙΝΟΥΔΗΣ_13.6.2020